Kamienice, browar i kościoły – najważniejsze zabytki Radkowa

Radków to niewielkie miasto położone w Kotlinie Kłodzkiej – jednego z chętniej wybieranych przez turystów regionu w Sudetach. Dużą atrakcją na tutejszych terenach jest Zalew Radkowski wraz z całą okoliczną infrastrukturą turystyczną. Nie tylko znajdziemy tu plażę i przystań, ale w okolicy działają też ośrodki wczasowe, oferujące na wynajem całe domki, jak i pojedyncze pokoje (Radków). Miasto oferuje noclegi także w centrum, gdzie działają pensjonaty, pokoje gościnne oraz gospodarstwa agroturystyczne. Baza noclegowa, jak widać, jest tu całkiem dobrze rozwinięta.

W Radkowie znajdziemy kilka interesujących obiektów, mających dużą wartość historyczną. Jednym z nich jest neobarokowy kościół pod wezwaniem Świętego Andrzeja Boboli. Powstał on w 1905 roku i do końca II wojny światowej należał do ewangelików. Obecnie jest to zabytek, będący pod opieką lokalnej parafii rzymskokatolickiej. W Radkowie zobaczyć można także trzy rzeźby poświęcone świętemu Janowi Nepomucenowi. Jedna z figur znajduje się w zachodniej części miejscowości, druga figura znajduje się niedaleko kościoła Świętej Doroty. Trzecia, pochodząca z XVIII wieku stoi przy tutejszym rynku.

Rynek w Radkowie jest także wart uwagi, gdyż otaczają go kolorowe i zadbane kamienice, pochodzące w większości z XVI i XVII stulecia. To także dobre miejsce, gdy chcemy coś zjeść albo kupić. Działają tu liczne restauracje, kawiarnie i sklepy. Z ciekawych budynków warto wymienić także ratusz, który powstał w 1545 roku, a odbudowany został w II połowie XIX wieku po dużym pożarze. Inną ciekawą konstrukcją jest budynek przy skrzyżowaniu ulic Piastowskiej ze Szpitalną. Przyciąga on wzrok przede wszystkim swoimi rozmiarami oraz ciekawą wieżą, zdobiącą frontową ścianę.

W Radkowie działał także browar, który powstał tu na początku XX wieku. Po wojnie przeszedł on na własność państwa i produkowano tu piwo aż do 1997 roku. Od tego czasu budynki niestety niszczeją, ale i tak warto wybrać się na spacer w te strony.  W mieście działał także duży młyn wodny, gdzie jednak zachowała się oryginalna konstrukcja, którą można wykorzystywać do dzisiaj. Radków to jednak nie tylko zabytki i ciekawa architektura. To miasteczko to przede wszystkim doskonały punkt do rozpoczęcia wycieczek w Góry Stołowe. Można tu także wypocząć nad wodami Zalewu Radkowskiego, gdzie na turystów czekają plaże oraz przystań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>