Pieniny – wycieczki w góry

Jeżeli marzy nam się spokojny wypoczynek w górskich klimatach, to koniecznie powinniśmy odwiedzić Pieniny. Jest to przepiękny obszar geograficzny położony w Polsce południowej. Doskonałe ulokowanie sprawia, że bez najmniejszego trudu dojedziemy tu zarówno własnym środkiem transportu jak i komunikacją publiczną. Z Nowego Targu w stronę Szczawnicy co kilkadziesiąt minut odjeżdżają busy prywatnych przewoźników. Z Krakowa do Krościenka kursują przynajmniej raz na godzinę.

Każdego roku w Pieniny przyjeżdżają turyści spragnieni odpoczynku na łonie natury. Przepiękne górskie krajobrazy zachęcają do długich wędrówek po łagodnych i mało wymagających szlakach. Najpopularniejsze trasy turystyczne, które są odpowiednie nawet dla rodzin z małymi dziećmi, to szlak ze Szczawnicy na Trzy Korony oraz szlak pieszy z Jaworek przez Wąwóz Homole (możesz sprawdzić na: Wąwóz Homole / wikipedia.org) na Wysoką. Ostatnie metry podejścia na Wysoką są bardziej wymagające i osoba o średniej kondycji fizycznej może złapać lekką zadyszkę, jednak trudy wędrówki w pełni wynagrodzi zapierający dech w piersiach widok, który rozciąga się z tarasu. W ładny, słoneczny dzień, gdy dopisze przejrzystość powietrza, z góry można podziwiać pełną panoramę tatrzańskich szczytów. Wybierając się na górską wędrówkę zawsze należy pamiętać o tym, aby ubrać się adekwatnie do aktualnych warunków atmosferycznych, mieć ze sobą mapę oraz powiadomić najbliższych, jaką trasą planuje się wycieczkę. W razie zagrożenia takie informacje przyspieszą działania służb ratunkowych i mogą uratować życie.

Turyści przyjeżdżający w Pieniny, mogą liczyć na doskonale rozwiniętą bazę noclegową (można sprawdzić na: Pieniny noclegi / meteor-turystyka.pl). W najpopularniejszych miejscowościach takich jak Szczawnica, Krościenko nad Dunajcem czy Czorsztyn do wyboru jest nocleg w obiektach turystycznych o bardzo zróżnicowanym standardzie. W okolicy funkcjonują zarówno luksusowe hotele, które w swej ofercie mają wiele dodatkowych usług, jak na przykład zabiegi odnowy biologicznej czy zorganizowane wycieczki z przewodnikiem na Słowację. Najbardziej popularne są jednak niewielkie pensjonaty oraz kwatery prywatne. Większość obiektów umożliwia wykupienie pobytu wraz z całodziennym wyżywieniem. W szczycie sezonu większość kwater może być zajęta, dlatego o wiele wcześniej warto pomyśleć o odpowiednim noclegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>