Śladami dawnej architektury Malborka

Piękne miasto Malbork, położone na Żuławach Wiślanych, stanowi sporą atrakcję dla turystów. Goście, którzy przyjeżdżają tutaj głównie po to, aby zwiedzać stary zamek krzyżacki, trafiają do miejsca pełnego wspaniałych budynków z cegły, z których część pochodzi z okresu średniowiecza. Wiele zabytkowych obiektów do dziś pełni funkcje użytkowe lub po prostu nadaje uroku i specyficznego klimatu tej sympatycznej miejscowości. Przyjezdni, których gości tutejsza baza noclegowa (www.meteor-turystyka.pl/noclegi,malbork,0.html). mogą wybrać się na szereg spacerów śladami dawnej architektury miejskiej.

Po przybyciu do Malborka pierwszym ciekawym miejscem, które rzuca się w oczy wczasowiczom jest zapewne atrakcyjny dworzec, zbudowany z cegły glazurowanej oraz licówki. Na bryle stacji PKP można dostrzec elementy konstrukcji ryglowej i szachulcowej, a pokryty dachówką strop o zróżnicowanej strukturze dodaje uroku obiektowi. Dworzec, który funkcjonuje do dziś, stanowi doskonały przykład neogotyckiej architektury kolejowej. Spacerując po mieście, warto zwrócić uwagę na XIV-wieczny stary młyn z cegły, stanowiący typowy przykład architektury z tego okresu. Budynek zwieńczony ceramiczną dachówką początkowo stanowił folusz, czyli warsztat do obróbki sukna napędzany kołem wodnym. Dopiero później przystosowano go do mielenia ziarna na potrzeby mieszkańców.

Na początku XX wieku w Malborku zbudowano sieć wodociągową zasilającą miasto. Wtedy właśnie przy Placu Słowiańskim wybudowano wieżę ciśnień, wraz ze zbiornikiem wodnym i zegarem napędzanym przemyślnym systemem. Wieża w kształcie walca została wybudowana z cegieł w stylu neogotyckim i zwieńczona strzelistym dachem na planie ośmiokąta. Ten unikalny zabytek techniki funkcjonuje do dzisiaj.

Gmach dawnego gimnazjum miejskiego stanowił jeden z pierwszych XIX-wiecznych budynków, postawionych w stylu neogotyckim. Później funkcjonowała tu szkoła podstawowa, a następnie zawodówka. Ten zabytek nie uległ zniszczeniom podczas II wojny światowej, w związku z czym do dziś zachował swój unikalny styl. Obecnie mieści się w nim sąd rejonowy. Wiele osób przyjeżdża tu na kilkudniowe noclegi. Malbork wita zarówno turystów, jak i gości przybywających w celach służbowych. To sympatyczne miasto zawdzięcza swój urok w dużej mierze górującemu nad nim zamkowi krzyżackiemu oraz wielu pomniejszym zabytkowym budynkom z cegły, rozsianym po całej okolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>