Uroki Puszczy Białowieskiej

Puszcza Białowieska leży w południowo-wschodniej części Niziny Północno-podlaskiej. Jest to największy kompleks leśny w Europie. Część puszczy znajduje się po stronie polskiej, a część na Białorusi. Zagłębiając się w jej historię, można się dowiedzieć, że niegdyś te gęste lasy były terenami polowań władców, książąt litewskich, a nawet królów polskich. Poza tym, w czasie wojen i najazdów lasy były schronieniem przed wrogami i zapewniały żywność. Do dzisiaj na tych obszarach można znaleźć miejsca, gdzie przyroda przetrwała bez żadnej ingerencji człowieka.

Aby zachować taką pierwotną przyrodę dla przyszłych pokoleń, utworzono Białowieski Park Narodowy. Jako jedyny tak dziki obszar został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO [informacje UNESCO] . Najbardziej znanym symbolem puszczy jest żubr. Tutaj bowiem prowadzi się ich hodowlę, a pokazowe zagrody stanowią cel szkolnych wycieczek. Bywa, że w jednym roku rodzi się tutaj 70 żubrów.

Puszcza Białowieska z lotu ptaka wygląda jak mozaika lasów, łąk, stawów i bagien. Najważniejszym miastem, będącym siedzibą Białowieskiego Parku Narodowego jest Białowieża. Tutaj każdy turysta preferujący piesze wędrówki może wybrać jedną z kilku oznakowanych tras turystycznych albo przemierzyć wszystkie. Prowadzą one przez najbardziej dzikie i malownicze zakątki puszczy. Nie są to trudne szlaki, więc każdy może bez trudu je pokonać. Już sam spacer wśród pachnących żywicą drzew pozwoli na regenerację organizmu. Tutaj ciszę przerwać może tylko śpiew ptaków, szelest liści albo odgłosy zwierząt. Właśnie w takich miejscach najlepiej się odpoczywa i wycisza.

Baza noclegowa zapewnia odpowiednie lokum dla wszystkich turystów. Kwatery nie są drogie i nie powinno być problemu ze znalezieniem wolnego pokoju [noclegi Puszcza Białowieska], nawet bez wcześniejszej rezerwacji. Będąc tutaj w swojej podróży, warto odwiedzić sąsiednie okolice. W gminie Narewka znajduje się sztuczny zbiornik Siemianówka na rzece Narew. Jako ciekawostkę można dodać, że tutaj właśnie nagrywane były sceny do filmu „Opowieści z Narnii”. W pobliżu zalewu działa pole namiotowe, korty tenisowe, boiska do gry, a także ścianka wspinaczkowa. Już krótki urlop spędzony w Puszczy Białowieskiej pomoże nabrać sił i w pełni odpocząć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>