Zabytki w Bytowie

Bytów i jego okolice to idealne miejsce na odpoczynek dla osób, które chcą się oderwać od codziennego życia w zatłoczonym mieście. Można tu spędzić urlop w ciszy, wśród malowniczych krajobrazów oraz licznych jezior i lasów. W Bytowie i okolicach jest duża baza noclegowa, składająca się z hoteli i gospodarstw agroturystycznych. Aby znaleźć tu nocleg, najlepiej wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: „noclegi Bytów” (wiele ciekawych propozycji znajdziemy w bazie meteor).

Gdy już wypoczniemy na łonie natury, możemy się wybrać na zwiedzanie miasta, w którym znajduje się wiele zabytkowych budowli:

Zamek Krzyżacki

Jest to wspaniała budowla, wznoszona pod nadzorem budowniczego Pałacu Wielkich Mistrzów w Malborku. Zamek otoczony jest fosą. Jego mury mają około trzech metrów grubości. Ciekawostką w zamku jest to, że posiada on specjalne kanały dźwiękowe do wydawania rozkazów na większą odległość. Dziś znajduje się tu Muzeum Zachodnio-Kaszubskie. W zbiorach tego muzeum znajduje się na przykład drewniana sokowirówka oraz kolekcja pułapek na myszy. W salach zamkowych i na jego dziedzińcu odbywają się liczne wystawy i koncerty. W południowym skrzydle mieści się restauracja i hotel.

Gotycka wieża pokościelna

Jest to ocalała część z kościoła pod wezwaniem świętej Katarzyny. Wieża ta liczy prawie 700 lat. Świątynia była murowana, postawiona na fundamentach z kamienia polnego. W ciągu wieków była wielokrotnie niszczona i ponownie odbudowywana. Niestety nie przetrwała II wojny światowej. Została zniszczona prawdopodobnie przez wojska radzieckie, a wieża jest jedynym elementem jaki nie uległ dewastacji. Obecnie w wieży znajduje się oddział Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego.

Most kolejowy

Zabytkowy most kolejowy, który liczy ponad 120 lat znajduje się nad rzeką Borują. Most miał być elementem linii kolejowej na trasie Bytów-Korzybie. Niestety po zakończeniu budowy przesunięto trasę o kilkadziesiąt metrów i most stał się zupełnie bezużyteczny. Do tej pory nie wiadomo dlaczego tak się stało. Według legendy, przy budowie mostu zginął robotnik i na most spadła klątwa. Władze wolały przesunąć trasę kolejową i nie narażać się na działanie klątwy. Dziś most przyciąga wielu turystów.

Kościół

400 lat temu powstała świątynia ewangelicka, zbudowana charakterystycznym systemem ryglowym. Po generalnym remoncie pod koniec XX wieku, przekształcona została na cerkiew bizantyjsko-ukraińską. Ocalałe wyposażenie kościoła znajduje się w Muzeum Zachodnio-Kaszubskim w Bytowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>